Rusi više ne kupuju nekretnine u Crnoj Gori

Prodaja placeva, kuća i stanova skoro „potpuno stala” zbog svetske krize, ali i prenaduvanih cena

Nedavna akcija crnogorske vlade „1.000 plus”, namenjena rešavanju stambenog pitanja mladih ljudi, pokazala je pravo stanje na tržištu nekretnina u Crnoj Gori. Ponovo se potvrdilo da su cene nekretnina u Crnoj Gori još uvek „naduvane” i da su stanovi, čak i uz subvenciju vlade, i dalje preskupi. To potvrđuju i tvrdnje vlasnika agencija za prodaju nekretnina da stranih kupaca u Crnoj Gori više nema, a da je platežna moć domaćih premala za bilo kakve ozbiljnije transakcije. Opala je i podrška banaka jer je kriza poverenja dostigla vrhunac.

Vlasnik „Imperija nekretnine”, jedne od najstarijih agencija za prodaju nekretnina iz Budve, Dragan Nikolić ne krije činjenicu da je poslednju nekretninu prodao pre pet meseci i potvrđuje da je prodaja „potpuno stala”.

„Zatvorio sam predstavništvo u Moskvi jer su Rusi odustali od kupovine nekretnina u Crnoj Gori pošto su doživeli mnoge neprijatnosti i prevare. Država bi morala hitno da reaguje kako bi podstakla oporavak tržišta nekretnina. Ako postoji volja lako je stvoriti uslove da se nekretnine prodaju po znatno nižim cenama”, kaže Nikolić.

Svetska kriza direktno je pogodila tržište nekretnina u Crnoj Gori pa je prema podacima centralne banke cena nekretnina u odnosu na „zlatnu 2007”, pala za više od 30 odsto. Vlasnici agencija se slažu da će cene nekretnina u Crnoj Gori i ove godine nastaviti da padaju, jer će se tako desiti svuda u regionu, pošto je sadašnji nivo previsok i veštački se održava.

Talas pada cena nekretnina počeće iz Grčke, jer je ta zemlja prinuđena da se, zbog velikih dugova, oslobodi balasta nekretnina, koje se ne prodaju, jer njihovi vlasnici čekaju povratak cena na nivo sa početka ovog veka, koji je usled jake ekonomske krize nemoguć, tvrde poznavaoci ove oblasti.

„Cene su i dalje nerealno visoke. Da bi prodaja mogla da se poveća i da bi prosečan građanin ili kupac iz okruženja mogao da se nada nekom rešavanju stambenog pitanja one moraju drastično da padaju”, kaže menadžer prodaje nekretnina na Crnogorskom primorju Nataša Obradović.

Strani investitori koji su donosili još pre dve godine milione da bi ih uložili u placeve i zgrade u Crnoj Gori sada se samo pominju kao lepo sećanje, ali i kao nada da će se vratiti.

„Stranih investitora ili kupaca za sada uopšte nema ili ima samo onih koji bi da kupuju po najnižim bagatelnim cenama”, kaže Obradovićeva i dodaje da je „realno samo da prodaja krene kad padnu cene, a u ovakvim uslovima ne može se očekivati ništa”.

„Kupaca iz inostranstva sve je manje. Ipak, ja sam optimista. Potrebno je još malo uprostiti proceduru dobijanja upotrebnih dozvola i, naravno sniziti cene nekretnina i kupci će ponovo biti tu”, kaže Dušan Ranković, vlasnik „Kamin nekretnina” iz Budve.

Prema godišnjoj analizi tržišta nekretnina koju je uradila centralna banka Crne Gore, 20,1 odsto ispitanih agencija tokom 2010. godine je imalo isti promet kao i tokom 2009. godine, dok je 45,9 odsto ispitanih agencija imalo niži promet. Pad prometa je u proseku iznosio oko 25 odsto. Međutim, 16,1 odsto agencija imalo je viši promet, a rast prometa je u proseku iznosio 20 odsto.

---------------------------------------------------

Kriza u čitavom regionu

Britanski „Gardijan” je nedavno pisao da grčka vlada namerava zbog dužničke krize da proda ili u dugoročni zakup da deo svojih ostrva, za koja je već bilo interesovanja svetskih magnata i investicionih grupa, ali su ih Grci čuvali smatrajući ih „porodičnim srebrom”. Grčka vlada najavila je da će ove godine aktivirati paket mera, koji će podstaći oživljavanje tržišta nekretnina, pa će se u ovoj atraktivnoj zemlji na tržištu naći stanovi čija će cena biti između 700 i 1.300 evra po kvadratu. Sve ovo otvara pitanje šta će Crna Gora uraditi sa gomilom precenjenih neprodatih stanova na obali koji su prazni i čekaju „neka bolja vremena”.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar