Maksimalno snižavanje zakupnina

Novi stanovi se gotovo ne grade, a i građani se sve teže odlučuju na kupovinu kvadrata, jer su bankarski uslovi prilično oštri, a plate niže, neizvesnost da li će zadržati posao sve veća. U takvim uslovima potražnja za stanovima za izdavanje trebalo bi da skače, kao i kirije. Ali, to se ne dešava.

Vlasnici stanova su spremni na dogovor, da maksimalno snize cene ne bi li zadržali podstanare. Ipak, sve je više mladih koji se vraćaju u domove svojih roditelja i sve češće u jednom stanu žive i tri generacije.

"Umesto napred, mi idemo nazad. Mladi bračni parovi ponovo su u situaciji da žive sa roditeljima, bez obzira što su kirije manje. I nije to samo stanarina, gazde plaćaju i komunalije. Do pre godinu dana niko nije ni pomišljao da će u Beogradu u centru grada stan od 30-40 kvadrata moći da se iznajmi za 200 evra ili nekretnina od 90 kvadratnih metara, nameštena, za 450 evra. Sada je to realnost. Pre godinu dana kirija je bila duplo skuplja. Najviše su snižene kirije za nekretnine u centralnim zonama glavnog grada, kaže Kaća Lazarević, suvlasnica agencije Alka.

Stan od 35 kvadrata u Južnom bulevaru, koji je bio 400, sada se izdaje za 200 evra. Jednoiposoban stan u Bulevaru kralja Aleksandra izdaje se za 250 do 300 evra. Nekretnina od 100 kvadrata u Jevremovoj mesečno košta 500 evra.

Luksuzno opremljen stan od 80 kvadrata na Banjici izdaje se za 400 evra, ista kvadratura, opremljenost i cena mogu da se nađu i kod Cvetkove pijace. Najviše nekretnina u ponudi trenutno ima po ceni od 200 evra.

Kuće sa velikim baštama, za koje su najviše zainteresovane diplomate, zadržale su stanare, ali su vlasnici bili prinuđeni da smanje zakupninu. Takva zdanja više se ne izdaju po ceni od pet, šest hiljada evra, već za 1.500 do 2.500.

"Kod poslovnog prostora situacija je katastrofalna jer je mnogo kvadrata sagrađeno unazad nekoliko godina, a niko nije očekivao ovakvu krizu. Ponuda poslovnog prostora je ogromna, posebno u Novom Beogradu. Velikih klijenata, koji bi zakupili ogroman poslovni prostor, gotovo da nema. Čak i poslovni prostor u najatraktivnojoj beogradskoj zoni - u Knez Mihailovoj - može da se iznajmi za 10 do 15 evra po kvadratu, dok je ranije taj luksuz koštao 30 evra po kvadratnom metru. Vlasnici koji izdaju poslovni prostor nude čak i grejs period od godinu dana samo da bi zadržali zakupce", ističe Lazarević.

Nova poreska politika, posebno zakon o porezu na imovinu, koji uskoro treba da bude usvojen, kako tvrdi Lazarevićeva, pogoršaće situaciju. Jer, firme će tu obavezu plaćati u odnosu na tržišnu, a ne kao do sada u odnosu na knjigovodstvenu vrednost.

Ukoliko vlasnici ne snize kiruju zakupci se iz poslovnog prostora sele u velike stanove, pa tako umesto nekoliko hiljada evra plaćaju mesečni zakup od 500 ili 600 evra.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar