Kupovina stana u tuđe ime

Ukoliko kupac ili prodavac nisu u mogućnosti da prisustvuju mogu da ovlaste fizičko lice koje će u njihovo ime da obavi kupovinu

Jedna naša sugrađanka koja trenutno živi u Australiji odlučila je da kupi stan u Beogradu. Otišla je u agenciju i izabrala jedan koji joj je najviše odgovarao. Sve je bilo dogovoreno. Ali, kad je na red došla papirologija nastao je zastoj. Nije mogla da završi posao do povratka u Australiju gde su je čekale poslovne obaveze. I­ odustala je. Na žalost, to nije jedini slučaj. Mnogi naši građani doživeli su isto ili slično iskustvo. Da bismo im pomogli u nameri da ostvare ono što su naumili, zamolili smo Katarinu Lazarević, suvlasnicu agencije Alka, eksperta za promet nekretnina da posavetuje građane šta da učine i da predloži način na koji bi se postupak skratio.

­ Uobičajeno je da se zimi kupuju i prodaju stanovi jer veliki broj naših građana koji žive u inostranstvu dolazi da provede odmor u zemlji. Njihov cilj je da ukoliko nađu odgovarajući stan, posao obave u što kraćem roku. Vlasnički list je dokument bez koga ne počinje kupoprodaja. Na žalost u Republičkoj geodetskoj upravi trenutno je zastoj i još uvek se primaju samo zahtevi, ali se ništa ne realizuje. Bez izdatog „svežeg“ vlasničkog lista u kome se jasno vidi da li je situacija čista ili je nekretnina pod hipotekom posao ne može da počne. Republička geodetska uprava zadužena je i za legalizaciju što dodatno otežava posao jer treba da se angažuju ljudi kojih ionako nema dovoljno. Država bi mogla da pomogne ukoliko napravi bolju organizaciju posla i zaposli više ljudi, a ne da ih otpušta. Tako bi postupak oko izdavanja vlasničkog lista bio brži.

Za sve one koji žele stan, a nisu u mogućnosti da budu prisutni u vreme kupoprodaje naša sagovornica predlaže:

­ Klijent može da izabere osobu u koju ima apsolutno poverenje i ovlasti je da za njega obavi posao u vezi sa kupovinom ili prodajom nepokretnosti. Punomoćje mora biti overeno u nadležnom sudu. I za vlastodavca i za punomoćnika je dobro da ukoliko žele da budu sigurni, da imaju realnu procenu i uspešno realizovan posao, da ga povere profesionalcima i izaberu neku od renomiranih, proverenih agencija za promet nekretnina. Klijent treba punomoćniku da da saglasnost i za poslove u vezi sa otvaranjem deviznog računa u banci i prebacivanjem novčanih sredstava od kupoprodaje. Punomoćnik ne može da raspolaže novcem koji se nalazi u banci već samo da pomogne da se on prebaci. Transfer novca iz naše banke u inostranstvo nije moguće izvršiti za naše građane. Za sada je to dozvoljeno samo za strane državljane, ali u tom slučaju mora da postoji dokaz da su svi porezi plaćeni i izmireni svi dugovi prema Telekomu, Elektrodistribuciji i Infostanu. Strani državljanin novac može podići narednog dana u inostranstvu.

Pre svake kupoprodaje treba dobro pregledati kompletnu dokumentaciju. Kod uknjiženih stanova neophodan je novi vlasnički list.

Za naše ljude u inostranstvu Katarina Lazarević, ima i savet plus!

­ Važno je da oni znaju da punomoćje nije moguće overiti kod notara već isključivo u našem konzulatu.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Jedan komentar na “Kupovina stana u tuđe ime”

  1. Velimir Vasilijevic says:

    Poštovani,
    Zamolio bih da mi odgovorite na pitanje, da li ja kao državljanin Srbije koji ide na studije u Austriju mogu kupiti stan tamo, i da li u tom slučaju plaćam neki porez ovde ili nekakve dažbine zbog iznošenje 50000 eura iz zemlje. I da li znate nešto o proceduri. Hvala.

Ostavi komentar