Građevinari pred kolapsom

Za domaće građevinare u našoj zemlji nema posla, iako je sezona već počela

Građevinska industrija Srbije trenutno radi sa 20 do 25 odsto kapaciteta. Iako je građevinska sezona počela, posla za neimare - nema. Ukoliko se ne otvore velika gradilišta u zemlji, ali i inostranstvu, gde bi naša operativa mogla da se uposli, građevinarima preti kolaps. Ugroženo je hiljade radnih mesta, upozorava Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije.

Ako se hitno nešto ne pokrene, srpska građevinska operativa biće do kraja godine svedena na svega par firmi - navodi Rodić. - Velike nade polažemo u donacije od kojih bi Srbiji trebalo da pripadne oko 380 miliona evra za izgradnju oko 10.000 stanova i kuća za izbeglice. To bi donelo posao uglavnom malim i srednjim preduzećima, ali bi preživela i građevinska industrija, koja je sada opterećena najviše dugovanjima prema „Srbijagasu“, koja se mere milionima evra. Očekujemo da će država pomoći da se te obaveze reprogramiraju.

Zbog visoke cene gasa, navodi Rodić, naši proizvođači građevinskih materijala sve više gube utakmicu na tržištima u regionu, jer po ceni proizvoda više nisu konkurentni. Naime, gas u konačnoj ceni pojedinih građevinskih materijala učestvuje i sa više od 50 odsto.

- Izgradnja brana i uređenje moravskog sliva doneli bi velike poslove neimarima - navodi Rodić. - Pre svega trebalo bi nastaviti izgradnju brana Rovno i Selovo, gde je do sada uloženo oko 150 miliona evra, a da se završi posao potrebno je još između 15 i 20 miliona. U ovom trenutkku, međutim, spas vidimo u radovima u inostranstvu, na našim tradicionalnim tržištima kao što su Alžir, Rusija, Kazahstan... Treba se dobro pripremiti i za Libiju, jer se očekuju na tom tržištu velike investicije. Ali, za strana tržišta neophodna nam je pomoć države.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar