Uskoro povoljniji stambeni krediti

Vlada Srbije je usvojila program subvencionisanih stambenih kredita za nove i stanove u izgradnji, kako bi oživela građevinsku indsutriju.

Krediti će biti odobravani za kupovinu novih stanova i stanova u izgradnji, kao i za izgradnju kuća. Novi program subvencionisanih stambenih kredita trebalo bi da počne sa primenom prvog oktobra.

Maksimalni iznos kredita je 100.000 evra, rok oplate je najviše 30 godina. Kupac stana mora da obezbedi najmanje pet odsto učešća za kredit, dok će država obezbediti beskamatni kredit za učešće od 20 odsto, a banke će kreditirati preostalih 75 odsto iznosa kredita. U prve tri godine, odnosno do 31. oktobra 2012. godine, i u poslednjih pet godina otplate kredita građani neće plaćati kamatu jer će je Vlada subvencionisati.

Od novembra 2012. godine u naredne 22 godine otplate korisnik kredita će plaćati godišnju kamatu koju ugovori sa bankom, a ona će, prema dosadašnjim potvrdama banaka, iznositi od 4,9 do 5,9 odsto.

Novi model subvencionisanja stambenih kredita ministri su ocenili kao revolucionaran I fantastičnu priliku da se i povoljnim uslovima dođe do stana. Na primeru kredita od 50.000 evra - učešće kupca je 2.500 evra, država daje još 10.000, a banka na kredit ostatak novca. Rok otplate je 30 godina, s tim što su prve tri godine bezkamatne pa će kupac u tom periodu plaćati ratu od 58 do 68 evra. U naredne 22 godine rata je 230, a poslednjih pet godina 167 evra.

Vest o novom programu za kupovinu subvencionisanih stanova sa odobravanjem dočekali su građani, ali i investitori i građevinske firme. Dragan Mijatović iz kompanije ”Daneza Invest“ očekuje od programa da tržište nekretnina posle dužeg zastoja ponovo oživi.

"Za nas sve je to signal da dogovori koje dobijemo u Vladi da se poštuju i sad svi očekujemo da će to u određenoj meri da oživi tržište. Mislim da to nije dovoljno i da to nije sve što je potrebno preuzeti. Ključni razlog za stagnaciju tržišta je neusklađenost cena kvadratnog metra sa platama" ističe Mijatović.

On smatra da bi cena kvadrata za masovnu kupovinu trebalo da iznosi koliko i jedna prosečna plata. Dobroslav Bojović iz građevinskog preduzeća ”Napred“ nada se da će novi program Vlade omogućiti da se reši problem nelikvidnosti u građevinarstvu.

"Mere koje preduzimaju Vlada Srbije i ministarstvo ekonomije za građevinsku operativu i građevinsku industriju predstavljaju zaista prave i možda mere koje znače život građevinskoj industriji i građevinskoj operativi jer je to jedini način da se reši pitanje likvidnosti i obezbede dopunska obrtna sredstva za građevinsku operativu i građevinsku industriju koja je u proteklih godinu dana maltene stala" navodi Bojović.

Generalni direktor građevinskog preduzeća 'Montera' Dragan Kopčalić dodaje da će vladin Program subvencionisanja stambenih kredita doprineti oživljavanju tržišta nekretnina u Srbiji i, već početkom iduće godine, podići obim stanogradnje na nivo iz 2008. godine. Ocenjujući da je izlazak iz ekonomske krize u Srbiji uslovljen ponovnim povećavanjem tražnje, Kopčalić je rekao da je vladin Program, koji treba da stupi na snagu od 1. oktobra, usmeren ka kupcu stanova i obuhvata četiri elementa, koji učestvuju u konačnoj ceni stana, a to su banke, investitori, građevinska preduzeća i kupac.

"Ključ uspeha vladinog programa mere biće što niža bankarska kamata", rekao je Kopčalić. Vladin Program subvencionisanja stambenih kredita će za vreme trajanja krize inicirati oživljavanje tržište nekretnina, ne samo u Beogradu, već u čitavoj Srbiji, preko subvencija onim građanima koji ispunjavaju minimalne uslove za dobijanje stambenih kredita od banaka, kazao je on.

Nešovanović: Bez pomaka u prvih šest meseci

Mere Vlade kao što je novi program stambenih kredita neće obezbediti veće pomake na tržištu nekretnina u prvih šest meseci, kaže za B92 savetnik za nekretnine Nebojša Nešovanović. Razlog za to, leži pre svega u velikoj nelikvidnosti tržišta nekretnina i ekonomskoj nestabilnosti.

"Kupci su rezervisani iz dva razloga - što očekuju pad cena nekretnina jer određeni ministri najavljuju stanove od po 500 evra. Drugi razlog je velika nestabilnost u ekonomiji, ukoliko vi najavljujete 10 000 otpuštanja, niko neće uzimati kredite, tako da u prvih šest meseci delovanja neće biti značajnih pomaka“, objasnio je on.

Ova mera je, prema njegovim rečima, usmerena na to da poboljša likvidnost preduzeća. ”Plašim se da će Vlada morati da nađe druge mere da bi obezbedila likvidnost preduzeća i da bi obezbedila projektno finansiranje na duži rok", ocenio je Nešovanović.

Krediti pogoduju i bankarima

Predsednica Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije Draginja Đurić kaže da je vladin Program subvencionisanja stambenih kredita značajan ne samo za domaće građevinarstvo, već i za bankarski sektor, jer će stambeni zajmovi biti jeftiniji i povećaće se tražnja za njima.

Ona dodaje da se značaj tog programa ogleda ne samo u tome da će stambeni krediti biti veoma povoljni, već i u tome što korisnici subvencionisanih stambenih kredita neće plaćati kamatu prve tri godine otplate, što u ovim vremenima krize mnogo znači, posebno mladim ljudima.

Nisu zanemarivi ni poslednjih pet, od ukupno 30 godina otplate kredita, gde korisnik otplaćuje beskamatni kredit državi za učešće od 20 odsto i rate su niže od početnih godina, rekla je Đurićeva, koja je ujedno i predsednik Izvrsnog odbora Inteza banke.

Građevinski sektor imao je zastoj zbog krize i nedostatka, kao i bankarski sektor, kada je reč o tražnji za povoljnim stambenim kreditima, kako zbog nepovoljnih cena stanova i relativno skupih kredita, rekla je Đurićeva.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar