Šta je doneo Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti?

Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti, koji je stupio na snagu 8. novembra 2013. godine, uzdrmao je tržište nekretnina Srbije, naročito u Beogradu. Agencije za nekretnine, po prvi put, suočile su se sa pravilima poslovanja koja, ukoliko nisu poštovana, najstrože su, novčano, kažnjiva.

Naime, od stupanja na snagu Zakona, dakle već puna četiri meseca, sve agencije za nekretnine u Srbiji u obavezi su da sa nalogodavcem sklope Ugovor o posredovanju i to u pismenoj formi, jer bez njega ne smeju oglasiti nijednu nekretninu. Takođe, svaka agencija u obavezi je i da javno istakne opšte uslove poslovanja.

Zakon je propisao još nekoliko veoma važnih odredbi, s tim što je rok za njihovo stupanje na snagu od 12 do 18 meseci, od dana stupanja Zakona na snagu.

- Zakonom se utvrđuju uslovi za obavljanje delatnosti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti za privredna društva ili preduzetnike, kao i uslovi koje moraju da ispunjavaju fizička lica za obavljanje poslova posredovanja. Radi se o obavezi upisa u Registar posrednika i polaganju stručnog ispita - naveo je viši savetnik u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Željko Stojanović.

To znači da će nadležno ministarstvo voditi javni registar posrednika tako da će svaki kupac, prodavac, kao i zakupac i zakupodavac u svakom momentu moći da pronađu informacije o agenciji i licima koja rade za agenciju i imaju položen stručni ispit, kao i da li ona imaju dozvolu da se bave ovim poslom. Rok za donošenje propisa koji ustanovljava Registar posrednika je 8. maj ove godine, a rok za upis posrednika u Registar je osamnaest meseci od kada je Zakon stupio na snagu. Željko Stojanović kaže da je veliki posao pred resornim ministarstvom, jer je broj privrednih subjekata na koje se odnosi ova obaveza veći od hiljadu.

Takođe, za legalno poslovanje svaki posrednik će morati da zaključi ugovor o osiguranju, kao i da raspolaže odgovarajućim poslovnim prostorom.

Sagovornik ističe i da će svaki budući licencirani agent u agenciji morati da ima najmanje četvrti stepen stručne spreme, a Zakonom je propisano da odredbe koje se odnose na stručni ispit (čl. 11. Zakona) stupaju na snagu 8. novembra 2014. godine. Uslovi i način polaganja ispita biće određeni podzakonskim aktima koje će ministarstvo doneti do 8. maja ove godine.

Tržišna inspekcija na terenu, kazne i do 500.000 RSD


Ministarstvo unutrašnje i spoljašnje trgovine i telekomuniacija, potvrdilo je i da tržišna inspekcija redovno obavlja poslove kontrole.

- Tržišna inspekcija je organizacioni deo ministarstva i ona deluje na teritoriji cele Republike. Aktivnosti inspekcije podrazumevaju i edukaciju privrednih subjekata i to je uobičajeni način postupanja u prvoj fazi implementacije novog Zakona. Sankcionisanje je predviđeno tek u drugoj fazi primene Zakona, a to je po donošenju podzakonskih akata. U ovom trenutku za nas je važno da se ne oglašavaju nepokretnosti za koje posrednici nemaju potpisane ugovore i na tome insistiramo već sada", izjavio je Željko Stojanović i dodao, "najstrože ćemo postupati prema licima koja se neovlašćeno bave posredovanjem (nemaju registrovanu delatnost posredovanja) i to je naš prioritet".

Ukoliko agencija oglasi nekretninu za koju nema potpisan Ugovor o posredovanju sa nalogodavcem, platiće kaznu u visini od 100.000 do 500.000 dinara, ako je u pitanju pravno lice, kao i od 50.000 do 500.000 dinara za preduzetnike. U Ministarstvu navode da je uz ovu kaznu propisana još jedna i to za odgovorno lice u preduzeću u iznosu od 10.000 do 100.000 dinara. Tržina inspekcija ima pravo i da, agenciju, koja krši propisana pravila, zatvori na period od jedne do dve godine.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar