Počelo rušenje baraka za BG na vodi

Beograd - Sledeće nedelje počeće rušenje nelegalno podignutih objekata na prostoru Bara Venecije i Savamale, zemljišta na kojem je predviđena gradnja "Beograda na vodi".

Kako je Nemanja Stajić, sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije, izjavio za Novosti, kroz Sekretarijat je prošlo 119 predmeta, koji su svi do jednog odbijeni za legalizaciju.

"Tačno 74 predmeta su pravosnažno rešena i vlasnici tih objekata više nemaju pravo na žalbu. U drugostepenom postupku nalazi se 45 predmeta. Za objekte do 800 kvadrata zaduženo je Gradsko veće, a za veće Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture", priča Stajić.

Prema Stajićevim rečima, nijedan od 119 objekata nije mogao biti pozitivno rešen, jer ne postoje zakonski uslovi za to. On ukazuje na imovinsko-pravne odnose, odnosno činjenicu da je zemljište u vlasništvu države ili "Železnica".

"Prema trenutnim planovima i dinamici, prva faza uklanjanja nelegalnih objekata počeće sledeće nedelje", najavljuje sagovornik.

Građevinski inspektori opštine Savski venac ovih dana obilaze prostor Savamale i Bara Venecije. Na zemljištu između Karađorđeve i Savske ulice, od Brankovog mosta do Gazele, nalazi se veliki broj kuća.

"U ovom slučaju naši inspektori su izašli po zahtevu "Želenica Srbije" koje su tražile da se proveri tridesetak objekata. Takođe, na teren smo izlazili i u slučajevima gde je nadležni sekretarijat konstatovao da ne postoji pravni osnov za legalizaciju", objašnjava Dunja Stanojević, zamenica načelnika Odeljenja za inspekcijske poslove i izvršenje.

Inspektori obilaze tražene lokacije, konstatuju zatečeno stanje, odnosno ko koristi i u koju svrhu sporni objekat. U slučaju da imaju dokumentaciju, postupak se obustavlja. Do sada, zabeležena su samo dva takva slučaja, gde su stanovnici Savamale imali potrebne "papire".

"Železnice Srbije" na čitavoj svojoj teritoriji, pa i na prostoru Savamale i Bara Venecije, sve objekte za koje postoji sumnja ili saznanje da su izgrađeni nelegalno, bez izuzetaka, prijavljuju građevinskim inspekcijama, kaže Nenad Stanisavljević iz "Železnica Srbije".

Na površini od 80 hektara Savskog amfiteatra, nalaze se "Lastina", železnička i autobuska stanica sa parkinzima, šljunkare, skladišta, depoi, prodavnice, perionica, zanatlijska radnja, servis automobila i preko stotinak kuća. U ulicama Braće Krsmanović i Bara Venecija živi oko stotinak penzionisanih radnika "Železnice“, sa porodicama.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar