Gradi se puno, nedostaje 30.000 stanova

Iako je poslednjih godina Beograd zaista veliko gradilište, mnogo njegovih stanovnika i dalje ne uspeva da to postane u pravom smislu i dođe do svog krova nad glavom. Prema nekim procenama Beogradu nedostaje najmanje 30.000 stanova. Razlog tome je što se i dalje gradi sporo i skupo, ponuda je čak pet puta manja od potražnje, a apetiti onih koji prodaju stanove po enormno visokim cenama povećavaju se iz meseca u mesec. Samo od decembra prošle godine do danas njihove cene „skočile” su za, u proseku, 15 odsto.

Zato nije čudno što su oba gradska konkursa za po 1.000 neprofitnih stanova izazvala veliko interesovanje, a broj prijavljenih višestruko premašivao raspoloživi fond. Sve je više i sugrađana, naročito kupaca „iz kredita”, koji žele da dođu do pristojnog krova nad glavom. Uglavnom se radi o mladim i obrazovanim ljudima koji imaju bolja primanja i traže solidne stanove, pa je stambene kredite do kraja 2007. godine koristilo nešto više od 35.000 građana.

Pošto se očekuje da će cene kvadrata i novoizgrađenih i stanova na tržištu i dalje rasti, „Blic” je pitao kandidate za gradonačelnika kako vide rešenje ovog, po svemu - „čisto beogradskog” problema.

SRBLJANOVIĆ: PARTNERSTVO JAVNOG I PRIVATNOG

- Prvo se političarima mora „oteti” ur-banizam kao sredstvo za ko-rupciju. To ćemo uraditi kroz potpunu reformu i reorganizaciju svih gradskih institucija, kako stručnih, tako i upravnih. Sadašnji način upravljanja Beogradom postavljen je još u Titivo vreme i sasvim je neprimeren novom evropskom građanskom društvu, tržištu i privatnoj svojini - kaže Biljana Srbljanović, kandidat LDP za gradonačelnika Beograda.

Prema njenom mišljenju, to su preduslovi da se u uređenje grada na pravi način uvede privatni sektor kroz javno - privatno partnerstvo.

- Tada će privatni investitori biti prinuđeni da, zbog svog profita, brinu o uvećanju javnog dobra. Njihov interes, a ne prinuda, biće da pobošaju komunalnu opremljenost, urede javne prostore... Sad profit prave korupcijom i to ne zato što im je to lakše, već zato što ih gradska uprava na to prisiljava. Kad ovo uradimo biće dovoljno jeftinih stanova - zaključuje Srbljanovićeva.

POPOVIĆ: SISTEMSKA BORBA PROTIV KORUPCIJE

Da je pre svega potrebna prava, sistemska borba protiv korupcije u svim sferama društva, pa i u oblasti stanogradnje, smatra i kandidat koalicije DSS-NS Aleksandar Popović.

- Način za to je potpuna javnost u radu svih gradskih, pa i urbanističkih službi, između ostalog uz korišćenje informacionih tehnologija. Plansko uređenje grada omogućiće bolje uslove za investiranje u stambenu gradnju, po ubrzanim procedurama. Obezbedićemo i infrastukturno opremiti lokacije za individualnu i stambenu gradnju, i učiniti ih pristupačnim najvećem broju građana - kaže Popović.

VUČIĆ: STANOVI ZA MLADE BRAČNE PAROVE

Aleksandar Vučić, kandidat SRS za gra-donačelnika, takođe smatra da je previše birokratije i korupcije, i da to nanosi veliku štetu ljudima kojima je potreban krov nad glavom.

- Kad nedostaje više od 30.000 stanova u Beogradu, tada gradonačelnik i gradska vlast moraju da preuzmu odgovornost. Kao gradonačelnik, nameravam da preuzmem stvari u svoje ruke i započnem izgradnju najmanje 25.000 novih stanova, po pristupačnim cenama, za mlade bračne parove i nove porodice. Ovo će biti jedan od ključnih delova programa koji ćemo predstaviti građanima - naglašava Vučić.

OBRADOVIĆ:POTREBNO NAJMANJE 100.000 STANOVA

Žarko Obr-adović, kandidat koalicije SPS - PUPS - JS za gra-donačelnika smatra da da je Beogradu, radi rešavanja problema stanovanja, potrebno mnogo više, čak i do 100.000 stanova.

- Da bi Beograđani došli do svog krova nad glavom potrebno je da se stanovi grade i da im cena bude niska. To je moguće realizacijom projekta koji je krajem devedesetih godina ponudila Vlada Republike Srbije i koji je vodio inženjer Milutin Mrkonjić, tada direktor Direkcije za razvoj Srbije. Recept je vrlo prost: cene takvih stanova treba da budu građevinske, a Grad treba da subvencioniše zemljište i primarnu infrastrukturu. Na taj način stanovi će biti dostupni mladim ljudima i onima koji su socijalna briga države - kaže Obradović.

Prema njegovim rečima, Grad treba za te stanove da odvoji građevinsko zemljište i da se odrekne svog dela finansijske nadoknade čime bi, praktično, pokazao da brine o svojim građanima.

ĐILAS: INVESTITORI ĆE USTUPATI STANOVE GRADU

Da je Be-ograd grad koji izuzetno brzo raste, kao i da su cene stanova izuzetno visoke zbog toga što je potražnja veća od ponude slaže se i kandidat koalicije „Za evropski Beograd” Dragan Đilas.

- Tačno je da se u Beogradu poslednjih godina gradi neuporedivo više nego što se godinama gradilo, kao i da gradska vlast upravo završava konkurs za dodelu drugih 1.000 neprofitnih stanova, koji se prodaju po ceni gradnje. Do kraja meseca ćemo izaći sa projektom koji razrađujemo nekoliko meseci, a koji se u najkraćem svodi na to da svaki investitor koji gradi stanove na zemljištu kupljenom od Grada bude obavezan da određeni procenat izgrađenih kvadrata ustupi Gradu, po ceni izgradnje - kaže Đilas, dodajući da bi se na taj način došlo do desetine hiljada kvadrata koji bi davani Beograđanima, po uslovima sličnim onima koji važe za takozvane neprofitne stanove.

„Treći Beograd” na levoj obali Dunava

Kandidat koalicije „Za evropski Beograd” Dragan Đilas najavio je da će se na levoj obali Dunava izgraditi „Treći Beograd” - grad po uzoru na Novi Beograd, što će značajno uticati na lakšu i povoljniju mogućnost dolaska do stana.

- To nije prazno obećanje koje daju političari u predizbornoj kampanji. To je tvrdnja ljudi koji su pre osam godina obećali da će od Novog Beograda napraviti najmoderniji grad na Balkanu, i koji su to obećanje ispunili - kaže Đilas.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Jedan komentar na “Gradi se puno, nedostaje 30.000 stanova”

  1. MILKA BANJAC says:

    GOSPODO STA JE SA LJUDIMA KOJI RADE TRIDESET GODINA (U PRIVREDI – JOS UVEK DRZAVNIM FIRMAMA) PA NA VISE I SVE TE GODINE SU POSTANARI A NISU OSTVARILI PRAVO NA STAN?
    TA KATEGORIJA SE NE NALAZI NI U JEDNOJ KOMBINACIJI POVOLJNIH STAMBENIH KREDITA

Ostavi komentar