Četiri grada iz Azije prvi na listi najskupljih stambenih kvadrata u svetu

Uz sve priče kako su stanovi najskuplji u Londonu, Njujorku ili Sidneju, na top listi najskupljih gradova u svetu, prva četiri su iz – Azije.

Domaćinstvima sa prosečnim prihodima u Hong Kongu, Mumbaiju, Pekingu i Šangaju treba više od 30 godina da bi kupili stan od 90 kvadrata, pokazuju podaci Oxford Economics.

S druge strane, prinosi od iznajmljivanja u Mumbaiju, Šangaju i Pekingu, takođe i u Delhiju, su “izuzetno niski”, što bi mogao biti indikator da su vrednosti nekretnina u ovim gradovima “na granici pucanja”.

Bruto prinosi na iznajmljivanje u sva četiri grada bili su manji od prinosa na 10-godišnje vladine obveznice, za razliku od gradova kao što su Tokio, Sidnej, Njujork i Seul.

“Narednih godina očekujemo umereni rast cena stambenih nekretnina širom Azije, uz mogućnost pada na pojedinim tržištima”, napisali su u izveštaju ekonomisti Tianjie He i Louis Kuijs. Rast ponude i napori da se u nekim gardovima “ohladi” pregrejano tržište nekretnina, takođe bi mogli sniziti cene.

Rast cena stambenih nekretnina širom sveta u poslednjoj deceniji bio je podstaknut niskim kamatnim stopama. Ali povećanje kamata u SAD mogao bi prekinuti taj trend, jer će poskupeti hipoteke. Pored toga, dalji rast kamatni stopa od strane američke centralne banke mogao bi privući novac iz Azije u SAD, što će takođe uticati na cene nekretnina u Aziji.

Dugoročno, rastuće bogatstvo i demografski faktori i dalje su faktori povećane potražnje u mnogim azijskim gradovima, posebno u gradovima manje razvijenih ekonomija, što bi trebalo da podržava rast cena stambenih nekretnina u tim sredinama.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar