Nema zakupca za 50 radnji u centru grada

Više od 50 praznih lokala samo u strogom centru Kruševca, od Trga mira do fontane čekaju na zakupce. Zbog ekonomske krize, zatvorene su mnoge radnje, ispražnjeni lokali, a iako su vlasnici smanjili cenu kirija i za trećinu, interesovanje zakupaca se ne popravlja.

Doskora su Kruševljani uglavnom kupovali u centru grada, pa je promet u radnjama bio solidan. Zbog toga već godinama pojedini poslovni centri, poput „Fontane“, „Milenijuma“ ili „Pariza“, udaljeni samo stotinak metara od Spomenika kosovskim junacima u centru grada, stoje poluprazni. Sada su teški dani došli i za vlasnike lokala u najprometnijoj gradskoj ulici, kako piše Blic.
Imam lokal od oko 40 kvadrata u blizini SUP-a koji sam do pre nekoliko meseci iznajmljivao Kinezima. Plaćali su 1.000 evra mesečno, tri meseca unapred. Međutim, kada je otvoren veliki centar u Jug Bogdanovoj ulici, kod „Merkura“, preselili su se tamo. Interesenata za lokal ima, ali je malo ozbiljnih. Iznajmio bih ga i za 700-800 evra samo da ne stoji prazan - priča jedan od vlasnika lokala.
U prethodne dve godine interesovanje za poslovni prostor i lokale bilo je veliko, a povećanju cene doprinele su brojne banke kojima je bio potreban prostor za otvaranje filijala. Cena se kretala od 2.000 evra po kvadratu u širem gradskom jezgru do čak 5.000 evra u najstrožem centru grada. Sada je interesovanje naglo opalo.
- U poslednja tri meseca interesovanje i za kupovinu i za iznajmljivanje poslovnog prostora u centru Kruševca gotovo je nikakvo. Nisam pesimista, ali ne verujem da će se nešto drastičnije promeniti u skorije vreme. Tome dosta doprinose i pojedini vlasnici lokala koji i dalje insistiraju na visokoj ceni od 2.000, pa čak i 3.000 evra, iako je interesovanje manje. Smatraju da im je bolje da lokal stoji prazan nego da ga daju po nižoj ceni - objašnjava Suzana Filipović, vlasnica nekretnina „Tron“. Slična iskustva imaju i pojedini privatnici.
- Hteo sam da za suprugu otvorim poklon-šop kako bi barem nešto radila. Planirao sam lokaciju negde u blizini centra, u Čolak-Antinoj ili Kosančićevoj ulici, ali kada sam video koliko traže za pojedine lokale, odustao sam. Bolje da mi pare stoje u banci nego da dajem 1.500 evra mesečno za zakup lokala, i to u vreme kada svi poslovi loše idu - priča Miroslav Nikolić.
Smanjenom interesovanju za lokale doprinela je i činjenica da je dosta, pre svega trgovinskih radnji ugašeno od početka ove godine.
- Od početka godine odjavljeno je 236 radnji, i to najviše trgovinskih. U isto vreme prijavljeno je 225, što znači da još uvek nemamo trend masovnog gašenja radnji, ali treba znati da ovo nisu potpuni podaci, jer se radnje mogu odjaviti i direktno u Agenciji za privredne registre u Beogradu ili poštom - ističe Ljubica Jović iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj u kojoj se obavljaju i poslovi vezani za registraciju radnji.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar