Vesić: Uskoro info-telefon za zaštitu kupaca nekretnina

Svaki građanin koji kupuje stan u Beogradu moći će da okrene telefon i sazna da li je za objekat koji kupuje plaćeno građevinsko zemljište ili ne.

Za gradsko građevinsko zemljište u Beogradu dugovanja su oko 25 milijardi dinara, 11 milijardi duguju firme u stečaju, oko 3,5 milijardi firme koje su ušle u reprogram sa Direkcijom, a preko 11 milijardi duguju firme koje su, kao investitori, izgradile zgrade, a nisu ispunile svoje obaveze prema Gradu, kaže gradski menadžer Goran Vesic.

- Zato smo poslali naše ekipe na lice mesta i snimili oko 970 lokacija. Zatekli smo preko 90 odsto završenih objekata, zgrade su već useljene, a investitori su platili samo jednu ili dve rate za građevinsko zemljište. Oni su tako prevarili i Grad i građane. Grad je te pare mogao da koristi za izgradnju infrastrukture, a građani su prevareni jer su ušli u stanove u kojima postoji određeni problem. Zato je Direkcija za građevinsko zemljište poslala pismo svim investitorima gde im je ponuđeno da na 36 meseci plate sve svoje obaveze, potpišu ugovore sa Gradom, a kao garanciju stave hipoteku - rekao je gradski menadžer.

On je dodao da je dogovoreno sa notarima da dobiju spiskove svih lokacija gde nije plaćeno gradsko građevinsko zemljište i da su dužni da obaveste kupca pre zaključenja kupoprodajnog ugovora da postoji dugovanje prema gradskom građevinskom zemljištu.

- Ono što mogu da najavim kao novinu jeste da ćemo do kraja nedelje u okviru Direkcije za građevinsko zemljište otvoriti info-telefon pa će svaki građanin koji bilo gde kupuje stan moći da okrene telefon i direktno se uveri da li je u tom objektu koji kupuje plaćeno građevinsko zemljište ili ne. Time štitimo građane, Grad Beograd, jer su nam te pare potrebne za izgradnju infrastrukture, ali i solidne investitore koji plaćaju sve svoje obaveze - rekao je Vesić.

Govoreći o najavljenom štrajku taksista, gradski menadžer je rekao da je osnovni problem što su neki uredno izmirivali obaveze, a neki nisu.

- Oni su imali razgovore u Ministarstvu finansija, ali mislim da blokada nije način da ostvare svoja prava. Pre nekoliko godina donet je zakon koji je omogućio mirovanje njihovih poreskih dugovanja, a početkom 2015. obaveze treba da plaćaju u ratama. Svaki problem može da se reši razgovorom, blokada ništa neće rešiti, osim što će doneti probleme građanima - rekao je Vesić.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar