Mihajlović: Građevinska dozvola za 28 dana

Novi zakon o planiranju i izgradnji, koji bi trebalo da bude usvojen početkom septembra, omogućiće dobijanje građevinske dozvole za 28 dana, kaže Zorana Mihajlović.

Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović poručila je da će zakon uvesti jednošalterski sistem, a investitori više neće morati da obijaju pragove raznih institucija i šaltera.

"Naš interes je da Srbija više ne bude 182. na listi Svetske banke po izdavanju građevinskih dozvola i nećemo više da se čeka oko 260 dana na dozvolu. Ovim novim zakonom dozvola će se dobijati za 28 dana, a 18 procedura je smanjeno na 13", objasnila je ministarka.

Na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, ministarka Mihajlović je najavila da će biti ukinuta naknada za uređenje građevinskog zemljišta jer je to parafiskalni namet, ali da će biti plaćan određeni iznos samo za stvarno opremanje zemljišta.

"Od 2008. godine do danas ambijent za investitore se pogoršao po pitanju izdavanja građevinskih dozvola i mi smo zabeleželi pad na listi Svetske banke u tom periodu za 33 mesta, što je alarm i crveno svetlo za ovu Vladu", naglašava Mihajlović.

Kaže da je zbog toga donošenje ovog reformskog zakona isto toliko važno kao i donošenje Zakona o radu i seta medijskih zakona.

Ministarka je precizirala da će nadležni državni organi na osnovu tog zakona prikupljati neophodnu dokumentaciju za investitore i da će investitori jedino morati da podnose ona dokumenta za koja moraju to lično da urade.

Mihajlović je naglasila da će se građevinska dozvola praktično dobijati za svega tri dana i da će u predviđenom roku od 28 dana ostatak vremena odlaziti na ispunjavanje lokacijskih uslova.

Kaže da u Srbiji građevinarstvo učestvuje sa svega četiri odsto u BDP i da je cilj da se to podigne, kao i da smo po tom učešću u BDP na začelju svetske liste i da su iza nas zemlje poput Moldavije, Burkine Faso i drugih.

Direktorka kancelarije za ekonomski razvoj USAID u Srbiji Suzan Kutor ističe da će taj zakon privući investitore i poboljšati privredni ambijent i da ga treba hitno usvojiti.

Dodaje da se ovakvim zakonom rešava i pitanje konverzije i restitucije, i savetuje Vladi da se te stvari moraju pravično rešiti zajedno sa podnosiocima zahteva.

Pošaljite/sačuvajte link ka ovom tekstu:

Ostavi komentar